Все о мумі-тролях

MummiesМоже це прозвучить дивно, але оповідання про Мумі-тролів я вперше прочитав тільки зараз. У дитинстві ці історії через незрозумілі причини лишилися поза увагою. Хоча, звісно, мені були відомі головні герої Туве Янссон: тато, мамо, їхній син. І я знав, що чувачок із люлькою і в капелюсі – це Снусмумрик. А ще – пам’ятав специфічний радянський мультфільм-екранізацію. Але взяти з полиці велику збірку оповідань і ознайомитись із першотвором довелось ось тільки нещодавно.

Можу особисто підтвердити: за своїм настроєм книги про Мумі-тролів, безумовно, унікальні. Не бачу сенсу розглядати окремі історії, бо будь яка з них має специфічне поєднання веселих непередбачуваних пригод із відчуттям постійно присутньої небезпеки, тривоги, смерті. Кожен герой по-своєму переживає непрості події, а їхні характери влучно ілюструють типові людські ставлення до життя. Хтось радіє несподіванкам і радо приймає виклики; другий – боїться, але бореться зі страхом; третього – охоплює бентега й жалоба до себе, якими він таємно насолоджується… Туве Янссон створює персонажів, між якими постійно виникають якісь незгоди. За ними цікаво спостерігати, легко впізнаючи в героях власні риси або риси своїх близьких і знайомих.

Саме через цей психологічний шар оповідання про Мумі-тролів здаються більш принадними для дорослих. Дітям, ясна річ, цікаві приключки, але повністю зчитати контекст вони не можуть – недостатньо досвіду. А дорослим – приємно бачити непрості життєві ситуації й конфлікти, розкладені у вигляді захоплюючою казки. До того ж, у Туве Янссон усе завжди закінчується добре. Конфлікти залагоджуються, криза минає, а герої повертаються до свого неймовірно затишного дому – найкращого й найбезпечнішого місця у світі, де все відбувається за звичним і зрозумілим порядком.

Так Туве Янссон і її Мумі-тролі дарують читачеві відчуття тихого впевненого оптимізму. Не можна опускати руки, треба триматися один за одного. Усе погане минає, і навіть найдовша зима поступається дорогою щасливому літу.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s