“Вбивство Командора”

CommendatoreKilling Commendatore – перший роман Харукі Муракамі, який я прочитав англійською. У Японії він вийшов більш ніж два роки тому – у лютні 2017-го. Українського перекладу, до якого я звик, наразі немає. Начебто очікується, на жаль, певних дат релізу не озвучували. Є російський – але якості російськомовних перекладних видань я останнім часом не довіряю. Занадто поспішають і через те часто гонять халтуру. Хоча, я спеціально порівнював переклад першої глави (він є в Мережі) з оригіналом. Там усе було пристойно. Але які гарантії, що перекладач і редактор так само справно працювали й далі.

Отже, першим враженням від Killing Commendatore було відчуття англійського тексту. Можу тепер зазначити, що загальний настрій, ритм, стиль Муракамі зберігається незалежно від мови перекладу. Це спокійна, рівномірна, дещо меланхолійна розповідь зі звичною для Муракамі увагою до дрібних повсякденних деталей: одягу, їжі, погоди, тощо. Як завжди, постійно згадується музика – у цей раз переважно класична. Якщо подобається атмосфера його інших творів (мені подобається), Killing Commendatore варто читати однозначно.

А от щодо змісту роману – тут усе не так просто.

Дія (звісно) відбувається в Японії в наші дні. Головний герой Killing Commendatore нещодавно розійшовся з дружиною, дещо розгубився в житті й за запрошенням друга оселився в його будинку в горах. Будинок цей належав батьку друга – відомому художнику. Герой сам професійно малює, і перебування в такому місці надихає його й потроху розкриває приховані шари таланту. Але якось герой раптово відкриває таємницю будинка – картину, заховану на горищі. На ній зображене вбивство старого ідальго молодим чоловіком – те саме “Вбивство Командора”, що винесене в назву роману. Картина виконана надзвичайно майстерно й магнетично приваблює до себе увагу. Декілька днів герой тільки й робить те, що сидить у студії і споглядає цей старанно виписаний сюжет. І після того, як картина була, умовно кажучи, відкрита світу навколо героя починаються відбуватися дивні події.

Він знайомиться з ексцентричним сусідом-мільйонером, який живе сам у величезному домі неподалік. Вночі герой починає чути зловісний звук дзвіночка, від якого завмирає все живе навколо. Художній стиль героя починає змінюватися невідомим чином. І, врешті-решт, до героя в гості приходить сам Командор.

Те, що роман буде наповнений специфічною чортівнею, у принципі стає зрозуміло одразу, з коротенького прологу. І на початку Killing Commendatore доволі сильно нагадує чудовий Duma Key Стівена Кінга – є однозначно схожі сюжетні елементи: одинокий будинок, герой-художник, таємнича картина… Але там, де Кінг вмикає містику майже на повну, Муракамі довго тримає розповідь ближче до зрозумілих життєвих ситуацій (і через це може здаватися, що книга поступово втрачає темп і інтригу). Лише наприкінці роману, коли герой проходить випробування в потойбічному світі, Муракамі сповна занурюється в химерні ідеї.

Я довго не міг визначити для себе про що ця книга. Зазвичай, зробити такий висновок після читання не так уже й важко. Можна більш-менш чітко сформулювати: “Автор хотів розповісти про це… Головна ідея твору така… Основні меседжі такі…” З Killing Commendatore так не вийшло. Я навіть витратив окремий вечір і гуглив різні інтерв’ю з Харукі Муракамі, вишукуючи його коментарі щодо змісту книги. Чітку авторську відповідь я все ж таки знайшов, але розкривати її тут не буду. Це зіпсує враження від фіналу.

Будь як, Killing Commendatore повністю відповідає загальній філософії “нормальної повсякденності” творів Муракамі. Хай там які незрозумілі події кояться навколо, його герої пропонують приймати все як є, переживати ситуації сповна й неквапливо, але вперто просуватися в бік світла наприкінці тунелю. І воно там обов’язково буде – це світло. Головне вірити.

 

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s