“Убивство в будинку вікарія”

MurderattheVicarageЗа словами самої Агати Крісті, коли вона писала цей роман, то й гадки не мала, що одна з його героїнь – міс Марпл – стане центральним персонажем майбутньої серії оповідань.

Тільки одразу треба попередити попередити: представленому тут “початковому” образу міс Марпл бракує елегантної витриманості, вишуканості, які з’явилися трохи згодом. Через це леді-детектив час від часу нагадує звичних для пострадянських терен “бабусь із лавочки під під’їздом” – спостережливих і уважних, але водночас не особливо приємних.

Хоча, це не головна проблема роману.

Щодо сюжету, ми маємо приголомшуюче вбивство, яке ставить тихе англійське селище до гори дригом. Полковника Протеро, якому скоротили життя, ніхто з місцевих, якщо чесно, не любив: убитий мав важку вдачу, відрізнявся грубістю й цинізмом. А образи сусіди просто так не забували. Отже, потенційних бажаючих відплатити полковнику було достатньо. І це, навіть, не зважаючи на шалений роман дружини Протеро з приїжджим молодим художником.

Поліція енергійно береться за справу і… доволі швидко губиться серед нюансів провінційних стосунків. Здається, тут усі про всіх усе знають, й один на одного наговорюють, переказуючи неприємні плітки. Тому розібратися в хитрому лицемірстві можуть тільки місцеві. Так до розслідування підключаються вікарій Леонард (йому, як священнику, багато чого можуть довірити) і, власне, прониклива міс Марпл.

Знайомство з оманливо тихим селищем, його мешканцями й перевірка їхніх шаф на наявність скелетів – трошки нагадує сортування брудної білизни, але (нема чого заперечувати) має специфічний вуайеристскій шарм. Біда в тому, що “Убивство в будинку вікарія” не так вже й довго зберігає цікаву насиченість. Сюжет гальмує, свіжі подробиці нам підкидають занадто рідко, слідство нудно ходить кругами, кущами і зарослими стежками.

Втративши темп, “Убивство…” так і не спроможується відновити справжню інтригу. А коли нарешті дізнаєшься справжніх винуватців, то не відчуваєш нічого, окрім бажання якомога швидше вирватися з цього провінційного болота в місця більш приємніші й цікавіші.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s