The Cold War: A New History

TheColdWarПорівняно сучасна (перша публікація цієї книги була у 2005-му році) спроба аналізу подій Холодної війни, починаючи з закінчення Другої Світової й до зникнення з мапи Радянського союзу.

Написано дещо сухо, але одночасно об’єктивно. Автор вправно балансує між позиціями наддержав і пропонує доволі критичний аналіз ключових подій протистояння. Сподобалася велика кількість цитат із мемуарів, щоденників, спогадів. Особливо – думки політичних і військових лідерів щодо ядерної зброї. Спочатку її вважали ультимативним козирем, але швидко зрозуміли, що практична користь ядерних зарядів невелика, а шанс розпочати ланцюгову реакцію тотального знищення занадто високий.

Якщо ви не особливо знайомі з історією Холодної війни, то знайдете в книзі немало цікавих фактів. Блеф Хрущова про обсяг ядерної зброї в СРСР наприкінці 50-х (якої насправді було лічені одиниці); впертість Мао Цзедуна, що не хотів визнавати культ Сталіна; паніка в США після того, як радянська ракета збила літак-шпигун U-2, а його пілот попри ціничні сподівання залишився живий і потрапив у полон; тощо.

Окрема глава присвячена Горбачову, якого вважають людиною миру на Заході, і майже не зрадником – на теренах колишнього СРСР.

Власне, на розпаді Союзу автор ставить крапку. Але події сьогодення вже закликають доповнити аналіз новою главою. Очевидно, що Росія під керуванням Путіна тужиться повторно створити у світі другий політичний полюс, повернути під свій безпосередній контроль хоча б найближчі країни, і тим самим виводить глобальний конфлікт на новий рівень. США й Росія сперечаються через балістичні ракети, Трамп у своєму скандальному стилі загрожує стримати Росію завдяки нарощуванню ядерного арсеналу, НАТО раптово отримала новий сенс існування, а країни Європи серйозно і відкрити говорять про ризки війни.

Дещо нагадує, чи не так?

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s