“Селище”

poselokУперше, якщо рахувати зі шкільних часів, я перечитав “Селище” Кіра Буличова. Хоча, точніше буде сказати не “перечитав”, а “згадав”. Виявилося, що я пам’ятаю більшість сюжетних сцен із точністю до конкретних фраз. Це мене не здивувало, бо навіть не берусь підрахувати скільки разів я колись відкривав видання 88-го року з обкладинкою-золотушкою. Багато.

Роман і сьогодні читається не менш захоплююче. Це драматична, напружена історія робінзонади екіпажу космічного корабля з Землі, що впав на планеті далеко від розвіданих космічних шляхів. Ті, що вижили, як могли пристосувалися до нового дому, але не покинули мрію повернутися назад, до дому справжнього. А для цього треба буде важким небезпечним шляхом через гори дійти до корабля і полагодити зв’язок.

Що мене по-справжньому здивувало – так це жанр “Селища”. Колись я вважав, що читав фантастику у її загальному розумінні. Але за сучасними критеріями “Селище” – не просто фантастика, а ще й типовий young adult.

Головні герої тут – підлітки. Нове покоління “робінзонів”, на яке батьки покладають особливі надії. Дорослі герої виступають як наставники, носії знання, інколи – як каталізатори певних подій. Але сюжет уперед завжди рухають молодші, і наповнений він характерними підлітковими хвилюваннями, протестами й бажанням знайти себе й довести іншим безумовну правильність свого вибору.

“Селище” майже бездоганно пройшло випробування часом. Роман абсолютно не втратив актуальності, не загубив темп і інтригу. Номінально у бібліографії Буличова він відноситься до циклу оповідань про доктора Павлиша. Хоча тут Павлиш діє як другорядний персонаж – і це добре. Беручи до уваги сучасні соціальні зміни, він неприємно вражає своїм сексизмом і відвертою інфантильністю. Добре, що Павлиш з’являється тільки епізодично й не псує загального враження.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s