The Big Sleep

ThBigSleepРаймонд Чандлер – класик детективу й майстер американської прози. Інколи його ще помилково називають батьком нуару. Хоча насправді цей жанр виник пізніше в кіно, а не в літературі. Коли ж Чандлер випустив першу книгу про приватного детектива Філіпа Марлоу, ніякого нуару не було і близько. До речі сам роман за настроєм, атмосферою, деталями вельми відрізнявся від подальшої знаменитой екранізації з Гампрі Богартом.

Якщо спитати в знавців, з якими романами Раймонда Чандлера слід познайомитися передусім, то майже всі, як один, порадять таку послідовність: “Глибокий сон”, “Прощавай, кохана” й “Довге прощання”.

Я вирішив прислухатися до порад і, чесно кажучи, очікував, що “Глибокий сон” читати буде важко. Він був написаний у 39-му році, а сучасний фікшен зазвичай пропонує кардинально інші стилістичні підходи (мовчу вже про динаміку історії). Але роман у жодному разі не можна охарактеризувати як “нудний”.

Так, Філіп Марлоу нікуди не поспішає й любить обмірковувати справи за стаканчиком скотчу. Екшену у звичному розумінні в книзі майже немає (Марлоу навіть не носить із собою зброї). Але сюжет ніколи не тупцює на місці, а детективна інтрига виявляється набагато складнішою, ніж можна було очікувати на початку. Начебто не особливо складна справа зі спробами шантажу норовливих дочок-красунь старого генерала раптово відкриває подвійне дно.

Що до персонажів – Чандлер обійшовся без напівтонів. Одинак Марлоу постійно закладає за комір, палить одну цигарку за іншою, а в розмовах поводить себе зухвало й нахабно. Жінки, яких зустрічає Марлоу, майже всі фатальні красуні й умілі маніпулятори з брудними таємницями. Злодії – відверто неприємні особистості.

Така однозначність образів, ясна річ, дещо банальна. Але роман написаний настільки смачно, що швидко приймаєш її без зайвих питань. Я читав “Глибокий сон” в оригіналі і смакував кожний похмурий внутрішній монолог Марлоу, його гострі жарти й цинічні коментарі. Літературна мова Чандлера загалом не особлива складна, але дуже насичена специфічним жаргоном. Значення багатьох термінів швидко зрозумілі з контексту (Hot Car Drop, наприклад, це місце, куди відганяють крадені автомобілі), але деякі слова довелося перевіряти окремо.

Єдина серйозна претензія до роману – надмірно деталі описи інтер’єрів, якими Чандлер тут відверто зловживає. Посередині кімнати може лежати щойно знайдений труп. Але Марлоу не “помітить” його, пока Чандлер не закінчить скрупульозну розповідь про те, що в цій кімнаті знаходиться.

Це дещо дратує, але не псує враження. “Глибокий сон” – цікава й абсолютно актуальна класика жанру hard-boiled детективів.

Advertisements

3 thoughts on “The Big Sleep

 1. Дякую за цю рекомендацію також. Прочитав його другим. Маю сказати, я дещо розчарований останніми 10% книги. Я вже вистроїв у себе таку достовірну версію того, що відбувалось, а все звелось до молодшої доньки.

  Як і із “Прощавай, кохана”, половина ліній існує лише, щоб заплутати як героя, так і читачів.

  Якщо цікаво, моя теоорія була така: дружина Едді Марса у сріблястому парику виявиться перевдягненим Расті Реганом, і в цю теорію вкладалися і орієнтація Гейгера+характеристика Едді Марса (виявилось би, що Едді Марс також був геєм), і пострижене волосся, і переховування, і свідчення, що нібито Расті бачили на квартирі Мони Марс. І його раптове зникнення – він зрозумів свою орієнтацію та не міг більше її приховувати.

  Подобається

   1. Я взагалі не очікував там геїв у книжці 30тих роквв, так що був сам шокований, коли вирішив, що все так складається.
    Іще у мене був схожий приклад з серії про Гаррета Глена Кука, де був суворий гангстер, якого вважали нетрадиційним, а він виявився просто жінкою-аферисткою, яка створила такий образ жорсткого мафіозі.

    Зазвичай у детективів розслідування йде по хлібних крихтах нових фактів, які приносять ще факти, які приносять ще натяки. А тут, якби Марлоу не втрутився у справи Едді Марса, йому б це не завадило вирішити загадку із Расті. Так само як і цигарки із візиткою парапсихолога в іншій книжці

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s