“Ні сонце, ані смерть. Зі щоденників нейрохірурга”

AdmissionsОригінальна англійська назва “Admissions” (тобто, “визнання”) набагато точніше відображає зміст цієї книжки. Уже немолодий і досвідчений нейрохірург Генрі Марш розповідає в ній про своє життя, роботу, мандри світом (які зазвичай були пов’язані з лікарською практикою). І робить це з неймовірною щирістю.

Марш не боїться визнавати болючу недосконалість світу і професії лікаря. Його роздуми наповнені гіркими правдивими спостереження.

Хірурги часто роблять помилки, але рідко визнають їх. Щоби стати гарним фахівцем треба в прямо сенсі потренуватися на живих пацієнтах (як би цинічно це не звучало), а далеко не все новачки роблять вірно. Бідні країни – до яких, звісно, належить і Україна – мають погану систему охорони здоров’я й через це серйозні хвороби часто діагностуються занадто пізно, коли врятувати пацієнта або надто складно, або неможливо зовсім. Багаті країни, навпаки, схильні до надмірного, непотрібного лікування хворих через бажання викачати з них ще більше грошей. Скрізь роботі лікарів заважає страшна й нудна бюрократія, а інколи – і певні особливості місцевої культури.

Марш багато розмірковує про евтаназію, яка в сучасному світі – де люди загалом живуть набагато довше, ніж колись – стає все більш актуальною. Медицина не навчилася лікувати, наприклад, деменцію. Вона не може як слід впоратися зі стражданнями фатально хворих на рак. Багатьох із тих, хто доживе до поважної старості, чекає не такий уже і шляхетний кінець. Тому чому би не дати їм право свідомо піти, спокійно і з гідністю, а не змучувати операціями, що не рятують, а просто відкладають неминуче на короткий час, заповнюючи його болем.

“Ні сонце, ані смерть”, безперечно, важка книга з важливими, але вкрай непростими темами. Читаючи її, я постійно робив паузи: відкладав книгу з важким подихом і занурювався у власні (доволі темні) роздуми, розмірковуючи над спостереженнями Генрі Марша.

А що здивувало у фіналі щоденників – так це контрастний, доволі оптимістичним висновок. Цінуйте свій час, говорить Марш. Працюйте з задоволенням. Проводьте час з тими, кого любите. Так, наш світ сповнений страждань, яких нам не оминути. Тільки іншого не має. Поки ще є сили, здоров’я, цікавість до буття, не треба відвертатися від нього, а жити на повну, який би там не був фінал.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s